Spotkanie online na temat angielskiego Mozarta - Georga Fredericka Pinto

 

Zapraszamy na spotkanie online z Markiem Toporowskim - cenionym solistą - klawesynistą i organistą, kameralistą i dyrygentem, w ramach którego opowie o muzyce Georga Fredericka Pinto oraz przedstawi dokonane przez siebie nagrania obejmujące prawie całą twórczość kompozytora.

 

Spotykamy się 07.02 o 19:00 na platformie Microsoft Teams (link do spotkania wyślemy na maile osób zainteresowanych uczestnictwem w wydarzeniu).
Oprócz tego przed wydarzeniem udostępnimy na naszej stronie link do transmisji spotkania na żywo na platformie Youtube.
Prosimy o zgłaszanie chęci uczestnictwa na naszego maila:
wykladmuzykologiczny@gmail.com

Marek Toporowski jest klawesynistą i organistą, kameralistą oraz  dyrygentem. Koncertuje również na klawikordzie i historycznych fortepianach. Studia ukończył w Akademii Muzycznej w Warszawie (organy – Józef Serafin, klawesyn – Leszek Kędracki). Następnie doskonalił swe umiejętności we Francji (Strasbourg), Niemczech (Saarbrücken), i Holandii (Amsterdam) pracując pod kierunkiem Aline Zylberajch i Boba van Asperena (klawesyn) oraz Daniela Rotha (organy). Otrzymał Pierwsze Nagrody Konserwatorium w Strasbourgu w dziedzinie organów i klawesynu oraz Dyplom Koncertowy Musikhochschule des Saarlandes (organy).
W roku 1991 utworzył specjalizujący się w historycznym wykonawstwie zespół Concerto Polacco. Zainicjował w Warszawie regularny cykl koncertów muzyki oratoryjnej wykonywanej zgodnie z historyczną praktyką wykonawczą. Wiele utworów muzyki staropolskiej zostało po raz pierwszy wykonanych bądź nagranych pod jego batutą (opera „Agatka” J.D.Hollanda, oratorium „Christiani poenitentes ad sepulchrum Domini” J.T.Żebrowskiego , utwory Wronowicza, Cichoszewskiego i in.). Czterokrotnie otrzymywał Nagrodę Fryderyka, a wiele innych płyt otrzymywało nominacje do tej nagrody. Jego działalność dydaktyczna przez wiele lat (od 1991 r.) związana była z Akademią Muzyczną w Katowicach. W uczelni tej stworzył klasę klawesynu zapoczątkowując w ten sposób profesjonalną tradycję gry na tym instrumencie na Górnym Śląsku. W latach 2008-12 pełnił funkcję prorektora tej uczelni, następnie kierował stworzoną przez siebie Katedrą Historycznych Praktyk Wykonawczych (2012-2015).
Do niedawna był związany z Akademią Muzyczną w Krakowie na stanowisku kierownika Katedry Muzyki Dawnej.

Zapraszamy serdecznie - studenci III roku muzykologii wraz z Juliettą Gonzalez de Springer.

Spotkanie odbywa się jako efekt zajęć Organizacja wydarzeń muzycznych wpisanych w programie studiów licencjackich.