Studenckie Koło Naukowe Archeologów

SKNA jest uczelnianą organizacją studencką, której celem jest rozwijanie naukowych zainteresowań studentów. Podzielone jest na szereg sekcji, które umożliwiają pracę w mniejszych grupach, złożonych z osób dzielących zainteresowanie odpowiednimi epokami, przedmiotami, czy innymi zagadnieniami związanymi z archeologią.

Studenckie Koło Naukowe Archeologów funkcjonuje aktywnie od wielu lat i prowadzone jest przez kolejne generacje studentów, którzy chcą dowiedzieć się czegoś więcej niż to, co wymagane jest na egzamin i aspirują do prowadzenia własnych projektów badawczych, jak i dzielenia się ich wynikami z innymi.

Każdego zainteresowanego przyłączeniem się do Koła prosimy o kontakt i zapraszamy na spotkania!

 

Skrzynka pocztowa SKNA: sknarcheo@gmail.com
Numer telefonu: +48 574 188 242
Strona internetowa: https://sknauwr.wordpress.com/
Instagram: https://www.instagram.com/skn_archeologow_uwr/
Facebook: https://www.facebook.com/SKNAUWr/

Zarząd SKNA UWr
Michał Rolak – przewodniczący
Aleksandra Calińska – wiceprzewodnicząca
Wiktor Jaworski – skarbnik
Natalia Suda, Aleksandra Jarosz – media społecznościowe

 

Jakie sekcje oferujemy?

Archeologia nieinwazyjna – przewodniczący sekcji Michał Rolak

O sekcji: Sekcja zajmuje się zastosowaniem nowych technologii w badań archeologicznych. Jeśli interesują Cię skanery 3D, modele 3D, fotografia lub jeśli chcesz się dowiedzieć jak obsługiwać georadar czy tachimetr – ta sekcja będzie idealna dla Ciebie! Członkowie naszej sekcji obecni są na każdych wyjazdach terenowych, wspierając podczas ich prowadzenia inne sekcje Koła.

Średniowiecze – przewodniczący sekcji Błażej Maciątek

O sekcji: Nasza sekcja zgłębia tematy związane ze średniowieczem. Jak? Nie tylko poprzez spotkania. Organizujemy różnego rodzaju wyjazdy. Dzięki nim możemy lepiej poznać zabytki, pozostawione przez tę niesamowitą epokę!

Kamieniarze – przewodnicząca sekcji Julia Krawczyk

O sekcji: Interesujemy się epoką kamienia, łupiemy z krzemieni różnego rodzaju rzeczy oraz zdobywamy wiedzę i doświadczenie o tym co lubimy!

Alter obis (barbaricum) – przewodnicząca sekcji Aleksandra Calińska

O sekcji: Witajcie po drugiej stronie Limesu! Zajmujemy się szeroko pojętym Barbaricum, właściwie już od końca epoki brązu, przez okres lateński i wpływów rzymskich, aż po wędrówki ludów. Tak ogromny teren, jeszcze w tak długim czasie to nic innego jak kopalnia skarbów, dosłownie i w przenośni. Dlatego zachęcamy do dołączenia wszystkich zainteresowanych handlem, medycyną, militariami, a także sztuką, garncarstwem, rzemiosłem, budownictwem i wieloma innymi zagadnieniami! Jesteśmy pewni, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Śródziemka – przewodnicząca sekcji Amelia Lech

O sekcji: Jeśli chcecie pogłębić swoje zainteresowania dotyczące krajów śródziemnomorskich, rozwinąć swoją artystyczną stronę i zamienić się na moment w Fidiasza to sekcja śródziemnomorska jest idealna dla was!

Pobite Gary (garncarstwo) – przewodnicząca Jagoda Kurpis

O sekcji: "Pobite Gary" zajmują się tematem szeroko pojętych wyrobów ceramicznych. Do całego zagadnienia podochodzimy ponadepokowo, nie ograniczając się również do jednego obszaru geograficznego czy konkretnej formy. W ramach zajęć rekonstruujemy pradziejową ceramikę oraz uczymy się dokumentacji rysunkowej.

Traseologia i archeologia eksperymentalna – przewodniczący sekcji Julian Waniek i Michał Stasik

O sekcji: Nasza sekcja jest podzielona na dwie powiązane ze sobą podsekcje. Pierwsza zajmuje się archeologią eksperymentalną. Staramy się w niej odtwarzać technologie, materiały i narzędzia dostępne dla ludzi w przeszłości. Eksperymenty archeologiczne pomagają w porównaniu i interpretacji materiału zabytkowego. Nasze aktywności są przeprowadzane przy użyciu naukowych metod badawczych a jednocześnie świetnie się przy nich bawimy. Druga podsekcja zajmuje się traseologią, czyli badaniem śladów na zabytkach archeologicznych. Możemy odczytać z nich między innymi do czego dany przedmiot był wykorzystywany, w jaki sposób został wykonany czy przez ile czasu pozostawał w użytku. Mamy dostęp do nowoczesnego laboratorium traseologicznego i najnowszych mikroskopów.

Archeologia Sądowa – Natalia Miedzińska

O sekcji: W ramach sekcji zorganizowane zostaną wyjazdy do muzeów obejmujących swoją tematyką czasy wojenne, archeologię, kryminalistykę i medycynę sądową. Będziecie mogli również poszerzać i rozpowszechniać wiedzę z dziedziny sekcji dzięki naszym mediom społecznościowym oraz udziałom w konferencjach związanych z naukami forensic. Dzięki współpracy z różnymi jednostkami możliwy będzie również udział w dodatkowych warsztatach i wykładach, dzięki czemu dowiecie się więcej np. o metodach daktyloskopii czy o szkielecie ludzkim. Przewidujemy również możliwość wzięcia udziału w ekshumacjach.