ZACHODNIE SKRZYDŁO INSTYTUTU HISTORYCZNEGO PO REMONCIE

Właśnie zakończył się kolejny etap remontu i przebudowy siedziby uniwersyteckich historyków. Remont zachodniego skrzydła Instytutu Historycznego, który mieści się przy ul. Szewskiej 49, pochłonął ponad 5,6 mln złotych.

Inwestycja budowlana obejmuje realizowany w tym roku etap II, czyli skrzydło zachodnie, zaś w kolejnych czterech latach – pozostałe wymagające remontu części kompleksu dawnej wrocławskiej siedziby Piastów legnicko-brzeskich. Umowę o udzielenie dotacji celowej na dofinansowanie kosztów realizacji inwestycji podpisali 24 lipca minister Gowin i rektor UWr prof. Adam Jezierski. Wysokość dotacji przyznanej na realizację prac budowlanych w latach 2017–2021 wynosi ponad 21,7 mln zł, zaś wkład uczelni to pond 6,7 mln zł. Do pozyskania środków na przeprowadzenie remontu doszło dzięki wsparciu udzielonemu staraniom Uniwersytetu Wrocławskiego przez absolwenta Instytutu Historycznego, wiceprezesa Rady Ministrów, ministra rozwoju i finansów, Mateusza Morawieckiego.

remont

W czwartek 26 października uroczystego otwarcia odrestaurowanych pomieszczeń dokonał prof. Rościsław Żerelik, dyrektor Instytutu Historycznego Uniwersytetu Wrocławskiego. – Dobrze, że mamy taką bibliotekę i mam nadzieję, że tradycyjną książką będziemy cieszyli się jeszcze długo. (…)  Jestem zadowolony, że młode pokolenie może z tych zbiorów korzystać – mówił prof. Żerelik.

Tradycyjny charakter biblioteki docenił również rektor UWr, prof. Adam Jezierski. Dziękował wszystkim, którzy przyczynili się do sukcesu tego remontu.

remont2

O tym, jak ważne jest umiejętne połączenie tradycji z nowoczesnością wspomniał prof. Przemysław Wiszewski, dziekan Wydziału Nauk Historycznych i Pedagogicznych UWr.  – Mimo tego, że trzymamy się tradycji, która jest dla nas ważna, idziemy też ciągle do przodu. Wiedza, mimo że bardzo miło jest sięgnąć po książkę, będzie się rozprzestrzeniać mniej tradycyjnymi drogami, a nasza biblioteka ma i chęć i doświadczenie, żeby temu wyzwaniu nowoczesności sprostać – podkreślił dziekan Wiszewski.

O szczegółach remontu pisze dr Lucyna Harc, zastępca dyrektora Instytutu Historycznego ds. spraw ogólnych.