"Kawiarnia Ziemiańska"

Instytut Historyczny zainaugurował 13 listopada 2017 r., w jakże nietypowy sposób, obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości otwierając na jeden symboliczny dzień w swoich gościnnych murach podwoje „Kawiarni Ziemiańskiej” (nawiązanie do kultowej warszawskiej Cukierni Ziemiańskiej powstałej w 1918 r. będącej miejscem spotkań literatów Skamandra i „Wiadomości Literackich”; tu potraktowanej jako kwintesencję II RP). Tak bowiem został zatytułowany zakrojony na ogromną skalę projekt edukacyjno-promocyjny, którego pomysłodawcą była dr hab. Joanna Nowosielska-Sobel prof. w UWr. Z ramienia Instytutu realizatorami i współpomysłodawcami przedsięwzięcia byli młodzi ludzie działający w ramach Studenckiego Koła Naukowego Historii XX w. im. prof. Wojciecha Wrzesińskiego pod wodzą Pani Agnieszki Wrzesińskiej wspomagani siłami studencko-doktoranckimi IH oraz Zespołu Tańca Dawnego Uniwersytetu Wrocławskiego. Współorganizatorami przedsięwzięcia były wrocławskie Licea Ogólnokształcące nr IX, X i XII. Ta nietypowa lekcja historii miała na celu popularyzację wiedzy na temat II RP, promocję Instytutu Historycznego oraz wspomnianych wrocławskich liceów.